Metoda łączenia udziałów
Zmiany do ustawy o rachunkowości obowiązujące od 1 stycznia 2002 roku
Metoda łączenia udziałów
Tydzień temu wyjaśnialiśmy sposób rozliczania połączeń w rachunkowości. Dziś o sytuacji, gdy nie można zidentyfikować przejmującego.
Ustawa o rachunkowości (uor) w art. 44c określa jedenaście warunków, które muszą być spełnione, aby można było uznać, że żadna ze spółek nie jest spółką przejmującą, i by można było zastosować metodę łączenia udziałów. Naruszenie któregokolwiek z nich powoduje brak możliwości uznania, że w połączeniu nie można zidentyfikować przejmującego. To automatycznie wyklucza zastosowanie metody łączenia udziałów.
Jednak nawet wówczas, gdy kryteria te są spełnione, inne okoliczności mogą wskazywać, że przejmującym jest jedna z łączących się spółek. Kryteria te nie stanowią więc zamkniętego katalogu, a ich spełnienie nie oznacza, że koniecznie należy zastosować metodę łączenia udziałów.
Poniżej przedstawiamy trzy grupy kryteriów, od których zależy zidentyfikowanie przejmującego.
Kryteria właściwe dla łączących się spółek
Jeżeli udziałowcy którejkolwiek z łączących się spółek uzyskują więcej niż 60 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu udziałowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta