Kubek w kubek
Kubek w kubek
MICHAŁ BERNAT
Obowiązująca od 1 stycznia tego roku opłata produktowa to nowe publicznoprawne obciążenie finansowe podmiotów gospodarczych.
Wprowadziła ją ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. nr 63, poz. 639; dalej: ustawa). Ustawa budzi poważne wątpliwości dotyczące charakteru prawnego tej opłaty i istotnych elementów jej konstrukcji.
Podstawowe pytanie brzmi tak: czy jest podatkiem w rozumieniu ordynacji podatkowej (dalej: ordynacja) oraz w jakim zakresie przepisy ordynacji stosują się do opłaty produktowej?
Poza tradycyjnym podziałem
Zgodnie z art. 6 ordynacji podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.
Opłata produktowa jest niewątpliwie pieniężnym świadczeniem publicznoprawnym, gdyż jej beneficjentami są podmioty prawa publicznego: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gminy lub związki gmin oraz województwa samorządowe. NFOŚiGW (działający na podstawie ustawy - Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r.) jest wyposażonym w osobowość prawną państwowym funduszem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta