Więcej rygorów nie oznacza większego bezpieczeństwa
Więcej rygorów nie oznacza większego bezpieczeństwa
WŁADYSŁAW KULCZYCKI
Z początkiem 2002 r. weszło w życie wiele istotnych modyfikacji przepisów nadzorczych, uchwalonych przez Komisję Nadzoru Bankowego pod koniec ubiegłego roku. Dotarły one do banków w ostatnich dniach grudnia. Nie można kwestionować potrzeby merytorycznego doskonalenia reguł działania banków i ich ujednolicania, zwłaszcza przy naszych staraniach o członkostwo w Unii. Przydałaby się jednak pogłębiona refleksja zarówno nad samymi zmianami, jak i sposobem ich wprowadzania.
Trudno zrozumieć, jakimi kryteriami kieruje się regulator, wprowadzając z dnia na dzień pakiet ważkich aktów normujących najważniejsze obszary funkcjonowania sektora bankowego. Chyba tylko ambicją urzędniczą, aby rozpocząć nowy rok nowymi regulacjami. A zatem kilka uwag w odniesieniu do wprowadzonych regulacji.
Zasady tworzenia rezerw
Prawidłowe i racjonalne określenie zasad tworzenia rezerw wymaga zrozumienia ich merytorycznej natury. Nadmierny rygoryzm w tym względzie nie zwiększa bezpieczeństwa depozytów w bankach (a taki argument często podnosi nadzór bankowy) przez ujawnienie w rachunku bieżącym wyników obniżonej jakości aktywów. Niższa jakość aktywów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta