Spóźniona umowa
Spóźniona umowa
Z UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NA WŁASNOŚĆ - JAK I ZA ILE?
Ustawa z 1997 r. umożliwiała użytkownikom wieczystym - osobom fizycznym zdobycie prawa własności po zapłaceniu ulgowych początkowo opłat. Zasady ich ustalania zakwestionował jednak Trybunał Konstytucyjny i po nowelizacji stosuje się w tej mierze przepisy ustawy o gospodarce gruntami. Przewidują one, że cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę. Można jednak stosować zniżki. Ustawa wylicza też sytuacje, w których przekształcenie następuje nieodpłatnie.
Największą burzę i apele o zaskarżenie do TK wywołuje, dodany również podczas nowelizacji, art. 4a ust. 2. Uzależnia on opłaty za przekształcenie od daty aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. W efekcie w niektórych miastach, np. w warszawskiej dzielnicy Mokotów, gdzie o prawo własności ubiega się 3,5 tys. ludzi, nastąpiło zróżnicowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta