Nadal groźny terroryzm
Nadal groźny terroryzm
Dyskusja o tym, jak skutecznie zadbać o pokój i stabilność świata w najbliższych latach, zakończyła w poniedziałek wieczorem 5-dniowe obrady Światowego Forum Ekonomicznego. Problem ochrony świata - także biznesu i finansów - przed groźbą terroryzmu zdominował tegoroczną konferencję, a nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sformalizowały jej atmosferę.
Pierwsza w 31-letniej historii forum zmiana miejsca dorocznej konferencji, którą - w geście solidarności z Nowym Jorkiem po wrześniowych zamachach - zorganizowano na Manhattanie, wpłynęła i na tematykę, i na atmosferę wielu dyskusji. Wydarzenia z 11 września i związany z nimi problem zagrożenia międzynarodowym terroryzmem oraz konieczność wzmocnienia współpracy w walce z tym zagrożeniem powracały również w dyskusjach o szansach ożywienia światowej gospodarki i na sesjach o nowych wyzwaniach dla szefów firm.
- To nowy trend, że terroryzm na dużą skalę, będący dotychczas domeną państw, stał się teraz narzędziem niewielkich grup - mówił Zbigniew Brzeziński z amerykańskiego Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych, zwracając też uwagę na to, że u jego podłoża leży społeczne niezadowolenie wywołane rosnącymi podziałami między zamożną a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta