Droga, z której się nie wraca?
Droga, z której się nie wraca?
Flagi "piętnastki"
FOT. (C) EPA
MARIUSZ MUSZYŃSKI STEFAN HAMBURA
Bardzo często nie rozróżnia się pojęć: "Unia Europejska" oraz "Wspólnota Europejska". Tymczasem kryją się za nimi zupełnie inne konstrukcje prawne. I choć nabycie członkostwa obu organizacji odbywa się łącznie, przez przystąpienie do traktatu o Unii Europejskiej (przystąpienie do Unii skutkuje członkostwem we Wspólnotach Europejskich), konsekwencje prawne członkostwa Polski w Unii będą inne niż członkostwa we Wspólnocie. Także gdy idzie o możliwość wystąpienia z obu traktatów.
Pojęcie "Unia Europejska" zostało użyte pierwszy raz przez szefów państw i rządów w trakcie szczytu paryskiego w 1972 r. Już wtedy, przy absolutnej woli dotrzymania zawartych traktatów, uznali oni za "najszlachetniejszy cel" przekształcenie całości stosunków państw członkowskich w Unię Europejską. Definicja ta została powtórzona w preambule Jednolitego Aktu Europejskiego. Jednak w samym traktacie o Unii Europejskiej (TUE) - Maastricht 1992 - jej nie ma. W art. 1 ust. 1 TUE oświadcza się jedynie, że strony ustanawiają między sobą Unię Europejską. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta