Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga, z której się nie wraca?

20 lutego 2002 | Prawo | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Konsekwencje członkostwa w Unii Europejskiej są inne niż we Wspólnocie Europejskiej

Droga, z której się nie wraca?

Flagi "piętnastki"

FOT. (C) EPA

MARIUSZ MUSZYŃSKI STEFAN HAMBURA

Bardzo często nie rozróżnia się pojęć: "Unia Europejska" oraz "Wspólnota Europejska". Tymczasem kryją się za nimi zupełnie inne konstrukcje prawne. I choć nabycie członkostwa obu organizacji odbywa się łącznie, przez przystąpienie do traktatu o Unii Europejskiej (przystąpienie do Unii skutkuje członkostwem we Wspólnotach Europejskich), konsekwencje prawne członkostwa Polski w Unii będą inne niż członkostwa we Wspólnocie. Także gdy idzie o możliwość wystąpienia z obu traktatów.

Pojęcie "Unia Europejska" zostało użyte pierwszy raz przez szefów państw i rządów w trakcie szczytu paryskiego w 1972 r. Już wtedy, przy absolutnej woli dotrzymania zawartych traktatów, uznali oni za "najszlachetniejszy cel" przekształcenie całości stosunków państw członkowskich w Unię Europejską. Definicja ta została powtórzona w preambule Jednolitego Aktu Europejskiego. Jednak w samym traktacie o Unii Europejskiej (TUE) - Maastricht 1992 - jej nie ma. W art. 1 ust. 1 TUE oświadcza się jedynie, że strony ustanawiają między sobą Unię Europejską. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2550

Spis treści
Zamów abonament