Bez szkody dla konkurencji
Bez szkody dla konkurencji
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TOMASZ BAGDZIŃSKI
Zadaniem organu antymonopolowego jest analiza skutków i ocena proponowanych transakcji łączenia, a nie tworzenie struktur koncentracji.
Wzrost koncentracji gospodarczej, czyli zmniejszanie się liczby przedsiębiorców konkurujących na określonym rynku, sprawia, że wszelkie związki między nimi stają się coraz bardziej istotne dla organów zajmujących się ochroną konkurencji. Decyduje o tym sytuacja rynkowa i potencjalne zagrożenia, jakie niosą ze sobą porozumienia na rynku cechującym się wysoką koncentracją. Nie ma specjalnego znaczenia, gdy dwóch z kilkunastu handlujących na targu sprzedawców ziemniaków decyduje się prowadzić ową sprzedaż wspólnie, ale gdy sprzedawców tych jest tylko trzech, porozumienie dwóch z nich nie tylko dla tego trzeciego, ale także dla konsumentów staje się niebezpieczne.
Ustawodawca przewidział
Polskiej gospodarce daleko, w większości branż, do poziomu koncentracji gospodarki w Unii Europejskiej. Kryzys oraz postępująca globalizacja prowadzić jednak będą do nowych połączeń, które umożliwią przedsiębiorcom przetrwanie i pozostanie konkurencyjnymi. Należy więc oczekiwać, iż wraz ze wzrostem koncentracji łączenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta