Kontrowersyjna opłata za przekształcenie
Własność zamiast użytkowania wieczystego
Kontrowersyjna opłata za przekształcenie
O wysokości opłat związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności decyduje data wydania prawomocnej decyzji w tej sprawie.
- Mam poważne wątpliwości, czy urząd gminy, na którego rzecz wnoszę opłatę roczną za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, oblicza ją prawidłowo - żali się czytelnik z woj. lubuskiego. - Zwaloryzowaną ratę za poprzedni rok urząd waloryzuje o wskaźnik inflacji za rok poprzedni. Obliczona w ten sposób należność stanowi ratę na rok bieżący, tymczasem art. 5 ust. 2 ustawy z 4 września 1997 r. stanowi, że wysokość raty rocznej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za 1997 r. waloryzowanej corocznie o wskaźnik wzrostu cen w roku poprzednim. Sposób obliczania stosowany w mojej gminie prowadzi do wielokrotnego waloryzowania opłaty, która rośnie w ten sposób zbyt wysoko.
- Czy opłaty są naliczane i pobierane prawidłowo? - pyta czytelnik.
Zawsze najpierw trzeba ustalić stan prawny, jaki obowiązywał w momencie wydania decyzji. Zakładamy, że w przypadku czytelnika prawomocna decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności zapadła przed 28...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta