Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apetyt na więcej

09 kwietnia 2002 | Prawo | JS
źródło: Nieznane

Dyskusja nad prezydenckim projektem zmian w kodeksie karnym

Apetyt na więcej

RYS. ROCH FOROWICZ

JERZY SKORUPKA

Projektowane zmiany w kodeksie karnym dotyczące przestępstw gospodarczych są ważne i uzasadnione, choć można było zrobić krok dalej.

Obecne przepisy (art. 228 i 229 kodeksu karnego) nie pozwalają na karanie osób przyjmujących i wręczających łapówki w obrocie gospodarczym. Sąd Najwyższy w uchwale z 26 kwietnia 1995 r. (I KZP 6/95) stwierdził, że prezes zarządu banku działającego w formie spółki akcyjnej, w której skarb państwa nie ma udziału, nie jest sprawcą przestępstwa sprzedajności.

Tymczasem przyjmowanie łapówek przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska w podmiotach gospodarczych, w zamian za niekorzystne dla tych podmiotów decyzje gospodarcze, wyrządza szkodę majątkową (nierzadko znaczną) i zasługuje na potępienie.

Próbowano ten problem rozwiązać, nowelizując 9 września 2000 r. ustawę z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. nr 47, poz. 211 ze zm.). Uznano wtedy, że czynem nieuczciwej konkurencji jest m.in. przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną. Polega ono na udzieleniu lub obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej przez przedsiębiorcę albo przez osobę uprawnioną do działania na jego rzecz. Sankcją za takie zachowanie jest kara...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2590

Spis treści

Listy

Zamów abonament