Kiedy urlop a kiedy ekwiwalent; Potrzebne zezwolenie; Odszkodowanie i odsetki
- Gdy pracownik odchodzi: Kiedy urlop a kiedy ekwiwalent
- Legalne saksy w Niemczech: Potrzebne zezwolenie
- Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem: Odszkodowanie i odsetki Gdy pracownik odchodzi
Kiedy urlop a kiedy ekwiwalent
Początkujący pracodawcy nie zawsze wiedzą, ile urlopu przysługuje ich pracownikom, pytają też, jakie należy się wynagrodzenie za urlop i kiedy przysługuje ekwiwalent. Teoretycznie można podać zasadę, według której się te wielkości wylicza, ale rachunki trzeba za każdym razem robić samemu.
- Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy z dwóch lat przedłuża okres wypowiedzenia? Jak postąpić, jeśli zwalniany pracownik ma miesięczny okres wypowiedzenia? - pyta Jan O. ze Szczecina.
Można się domyślać, że czytelnik chciałby wiedzieć, czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy przedłuża stosunek pracy. Otóż nie. Pracownik może wziąć w okresie wypowiedzenia należne mu dni wolne, ale jeśli jakaś część urlopu pozostanie niewykorzystana, to przysługuje mu jedynie ekwiwalent. Zrzec się prawa do urlopu zatrudniony także nie może (art. 152 kodeksu pracy), nawet gdyby pracodawca nalegał.
Okres wypowiedzenia w wypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jest to miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy, lecz krócej niż
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta