Prestiż - siła naukowa - warunki studiowania
Prestiż - siła naukowa - warunki studiowania
W rankingu ogólnym uczelnie były oceniane na podstawie 18 kryteriów określających społeczny prestiż szkół, ich siłę naukową i warunki studiowania, jakie oferują studentom. Przy czym za prestiż uczelnie mogły zdobyć maksymalnie 50 proc. punktów, za siłę naukową 20 proc., za warunki studiowania - 30 proc.
- Prestiż był mierzony liczbą wskazań uczelni w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród pracodawców i profesorów (tzw. belwederskich), mianowanych w 2000 i 2001 roku. Te dwa wskaźniki miały wagę po 25 proc. W sumie uzyskano 384 odpowiedzi od pracodawców i 364 odpowiedzi od profesorów, a więc razem aż 748 odpowiedzi.
- Siłę naukową uczelni zbadano czterema kryteriami:
- Moc naukowa, określona liczbą tytułów i stopni naukowych uzyskanych przez pracowników uczelni w 2001 roku w stosunku do liczby profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów w danej uczelni. Ten wskaźnik miał wagę 10 proc.
- Potencjał naukowy, określony średnią z tak zwanych kategorii nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez Komitet Badań Naukowych. Wskaźnik ten także miał wagę 10 proc.
- Dobór jakościowy na studia, mierzony liczbą kandydatów na jedno miejsce w uczelni (2,5 proc.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta