Projekt inteligentny, ale płytki
Projekt inteligentny, ale płytki
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Rz: Zmiany w kodeksie pracy budzą emocje zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Przepisy prawa pracy mają przede wszystkim chronić słabszą stronę - czyli pracowników. Nie powinien więc budzić niczyjego zdziwienia fakt, że związki zawodowe, i nie tylko, stawiają opór nowelizacji tych przepisów, które ich zdaniem naruszają korzystną pozycję pracowników.
GRZEGORZ ORŁOWSKI: Prawo pracy zostało stworzone po to, by chronić pracowników. Tylko nie można przy tym zapominać, że dziś w ogólnej strukturze miejsc pracy dominują na rynku małe i średnie firmy. Rządzą się one innymi prawami niż wielkie przedsiębiorstwa. Charakteryzuje je przede wszystkim arytmia zapotrzebowania na pracę. W związku z tym, przepisy prawa pracy powinny być dostosowane do tych właśnie warunków. Na takim dostosowaniu wcale nie będą korzystać wyłącznie pracodawcy. Np. możliwość swobodnego doboru rodzaju umowy będącej podstawą zatrudnienia może działać na rzecz pracowników. Chodzi o dobranie umowy do celu zatrudnienia pracownika. Reglamentacja swobody w tym zakresie kończy się na ogół patologią, tj. obchodzeniem niewygodnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta