Klient na wirtualnej platformie
Klient na wirtualnej platformie
Wchodzę na stronę internetową. Loguję się. Pojawia się mnóstwo liczb. To stan moich finansów. Wiem, ile pieniędzy mam na rachunkach bankowych, jakie lokaty ostatnio zrobiłam, ile zarobił dla mnie fundusz emerytalny, jaki jest stan konta na polisie ubezpieczeniowej oraz w biurze maklerskim. Przy okazji dowiaduję się, co mogę zrobić z moimi oszczędnościami.
To nie fikcja. W Polsce takie usługi nie są jeszcze powszechne, ale pierwszy agregator finansowy już działa - stworzony przez BRE Bank Multiport (www.multiport.pl).
Zaczęło się w USA
- Pierwszy agregator powstał w USA w 1999 r. Tak naprawdę takie platformy finansowe zaczęły się rozwijać na przełomie lat 2000 i 2001 - mówi Marcin Wielgosz, konsultant ds. prawa finansowego z D. Janczak i Wspólnicy, spółki prawnej współpracującej z Ernst & Young. - Największy amerykański agregator, Yodlee, ma ponad 1 mln klientów. Ile mają wszystkie - trudno oszacować, szczególnie że agregacje oferuje wiele banków w USA. Z badań wynika, że do 2005 r. ich liczba może wzrosnąć do 50-90 mln osób.
Znaczny wzrost ilość użytkowników agregatorów jest możliwy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta