Europejskie szlifowanie konstytucji
- Tak się zmienia konstytucję Europejskie szlifowanie konstytucji
ANDRZEJ STANKIEWICZ, MARCIN DOMINIK ZDORT
Czy czeka nas zmiana konstytucji? O korektach ustawy zasadniczej wspomina się przy okazji dyskusji o likwidacji Senatu. Zmiana naszej konstytucji może się jednak okazać niezbędna z zupełnie innego powodu - wielu ekspertów sądzi, że jest ona niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Alarmują, że część zapisów musimy zmienić jeszcze przed wejściem do UE.
Konstytucjonaliści już od dłuższego czasu analizują uchwaloną niemal dokładnie pięć lat temu uchwałę zasadniczą pod kątem naszego przystąpienia do UE. - Mamy jasno zdefiniowane problemy, które wymagają rozstrzygnięcia - mówi prof. Jan Barcz z warszawskiej SGH i Uniwersytetu Opolskiego.
A problemów może być wiele. Co się stanie, jeśli do referendum europejskiego pójdzie mniej niż połowa Polaków? Na jakiej zasadzie prawo Unii będzie nadrzędne wobec naszych ustaw? Co zrobić, żeby po wejściu do UE obywatele krajów Unii mogli brać udział w wyborach samorządowych w Polsce?
Czasu jest mało
Palących problemów, które wymagają rozstrzygnięcia jeszcze przed wejściem do Unii, jest kilka. - Mamy mało czasu - ostrzega profesor Barcz. Rzecz podstawowa: brakuje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta