Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniwersalny system wartości

22 maja 2002 | Prawo | LW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Standardy Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka i ich odzwierciedlenie w konstytucji

Uniwersalny system wartości

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

LESZEK WIŚNIEWSKI

Prawotwórczy wpływ Paktów Praw Człowieka na konstytucje państwowe był niewątpliwy. Teraz czas, aby nowe wartości z tych konstytucji przenieść do paktów, konwencji i traktatów. p>

Wolności i prawa gwarantowane w Międzynarodowych Paktach Praw Człowieka z 1966 r. (Pakty) układają się w ogólnoświatowy system wartości, który ludzkość uznała za najcenniejszy, dlatego słusznie nazywa się go uniwersalnym.

Pakty są właściwie kolejną, bardziej rozwiniętą wersją Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. (Deklaracja), a nawet trzecim już jej wcieleniem, bo uwzględniają również twórczy dorobek europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. (konwencja).

System ten musiał pogodzić różne, niekiedy sprzeczne wartości wynikające z wielu kultur międzynarodowych oraz wszystkie trendy polityczne i ekonomiczne. Kompromisy więc były niezbędne.

Jeden z nich, na skutek prowadzonej w wielu państwach polityki nacjonalizacyjnej, spowodował pominięcie w Paktach ochrony prawa własności i zakazu arbitralnego jej pozbawiania, choć przepis tej treści był w Deklaracji oraz w pierwszym protokole do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2625

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament