Zgoda na dyskryminację w Unii? Nie wyobrażam sobie
Zgoda na dyskryminację w Unii? Nie wyobrażam sobie
Propozycja Komisji Europejskiej przyznania rolnikom w nowych państwach członkowskich UE zaniżonych kwot produkcyjnych oraz 10-letniego okresu dochodzenia do obowiązującego w UE poziomu dopłat bezpośrednich jest sprzeczna z dwiema fundamentalnymi zasadami, na których opiera się integracja europejska - ochroną konkurencji i solidarnością. Pierwsza polega na tym, że wszyscy uczestnicy wspólnego rynku mają równe prawa, druga na wyrównywaniu korzyści z integracji. Propozycja, która łamie te zasady, nie powinna być traktowana nawet jako stanowisko wyjściowe w negocjacjach akcesyjnych.
Przyjęcie rozwiązań zbliżonych do propozycji Komisji uniemożliwiłoby modernizację naszego rolnictwa, które wymaga inwestycji. Są one jednak możliwe tylko dzięki zwiększeniu dochodowości gospodarstw. Przyjęcie warunków, jakie proponuje Komisja, groziłoby w istocie bankructwem nawet wielu najlepszych naszych gospodarstw rolnych. Po uwzględnieniu w rachunku dochodowości gospodarstw rolnych wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta