Kto trzeci, ten lepszy
Kto trzeci, ten lepszy
BARTŁOMIEJ KURCZ
Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej sądy mogą być skonfrontowane nie tylko z niezgodnością normy ustawowej z naszą konstytucją, ale także z niezgodnością krajowych przepisów prawa, nawet konstytucyjnych, z prawem wspólnotowym.
Sąd orzekający może odmówić zastosowania przepisu ustawy w indywidualnych sprawach karnych, cywilnych lub administracyjnych, jeśli uzna go za niezgodny z konstytucją - takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. Trybunał Konstytucyjny uważa zaś, że sądom nie przyznano expressis verbis prawa do badania konstytucyjności ustaw. Tak więc tylko TK jest właściwy do kontroli ich zgodności z konstytucją na mocy jej art. 188 pkt 1. Pisał na ten temat ostatnio Piotr Winczorek w tekście "Do sądu nie pójdą" ("Rzeczpospolita" z 24 kwietnia).
Jak jednak wyglądałaby sytuacja po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, gdyby któraś ze stron postępowania zwróciła się do polskiego sądu o niezastosowanie przepisu ustawy, lub nawet konstytucji, ze względu na zarzucaną im niezgodność z pierwotnym lub wtórnym (patrz: ramka) prawem wspólnotowym? (Dla uproszczenia analiza ograniczy się do prawa wspólnotowego jako do najbardziej rozwiniętej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta