Wspólny fundusz socjalny; W zastępstwie chorego pracownika
- Telefoniczny dyżur eksperta - Wspólny fundusz socjalny
- Bez utraty prawa do karty - W zastępstwie chorego pracownika
Telefoniczny dyżur eksperta
Wspólny fundusz socjalny
Na pytania czytelników odpowiada Jadwiga Stefaniak, specjalista z Departamentu Wynagrodzeń w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
Czy mała jednostka budżetowa zatrudniająca 21 osób może utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wspólnie z urzędem centralnym, który ją nadzoruje?
Utworzenie wspólnego funduszu świadczeń socjalnych przez kilku pracodawców nie jest możliwe. Mogą oni jednak prowadzić wspólną działalność socjalną na podstawie umowy.
Pracodawcy o statusie jednostek organizacyjnych prowadzący gospodarkę finansową na zasadach ustawy o finansach publicznych (m. in. jednostki i zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych) tworzą fundusz bez względu na wielkość personelu. Jeśli więc jednostka budżetowa jest samodzielnym pracodawcą (w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy), to ma taki obowiązek. Gdy jednocześnie samodzielnym pracodawcą jest urząd centralny, nadzorujący np. merytorycznie jednostkę budżetową, to obydwaj ci pracodawcy mogą prowadzić wspólną działalność socjalną. W tym celu muszą podpisać umowę. Powinna ona określać (zgodnie z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta