VAT przy kontraktach menedżerskich; Potrzebny będzie komornik; Każdy wyjazd na osobnym druku
- Decyduje źródło, a nie sposób wykonania - VAT przy kontraktach menedżerskich
- Gdy firma wyprowadzi się bez mebli - Potrzebny będzie komornik
- DELEGACJE SŁUŻBOWE - Każdy wyjazd na osobnym druku
Decyduje źródło, a nie sposób wykonania
VAT przy kontraktach menedżerskich
Tydzień temu przedstawialiśmy zasady zawierania kontraktów menedżerskich, ich opodatkowania i - pokrótce - oskładkowania, a także problem odpowiedzialności menedżerów. Dziś szerzej - o obciążeniu kontraktów menedżerskich podatkiem VAT. Wkrótce zaś - zgodnie z zapowiedzią - o objęciu kontraktów systemem ubezpieczeń społecznych, czyli o składkach na ZUS.
Na gruncie polskiego prawa kontrakt menedżerski należy do kategorii umów nienazwanych. Brak jest kodeksowej definicji takiej umowy. Pomimo tego ustawodawca podatkowy chętnie posługuje się pojęciem kontraktu menedżerskiego. I tak, kontrakt menedżerski stanowi źródło przychodu z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w skrócie updf). W rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT czytamy natomiast, że czynności wykonywane w ramach kontraktów menedżerskich z art. 13 pkt 9 updf są zwolnione od podatku VAT (§ 67 pkt. 15). Jak zwykle w sytuacji, gdy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta