Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebna interwencja

11 czerwca 2002 | Ekonomia | ES GJ
źródło: Nieznane

Rolnictwo Nie wiadomo, ile będzie kosztowało wsparcie eksportu żywności

Potrzebna interwencja

EDMUND SZOT

Obecna nadwyżka zbóż na rynku, choć duża, nie powinna być przeszkodą w skupie ziarna. Także dopłaty do eksportu nadwyżek mięsa nie muszą zachwiać budżetem państwa. Rynek mleka jest już prawie uregulowany, zaś z nadwyżką cukru powinni poradzić sobie sami cukrownicy. Ogólna suma dopłat do eksportu żywności trudna jest do oszacowania.

Począwszy od 1993 roku, Polska jest per saldo importerem produktów rolno-spożywczych, co oznacza, że więcej ich kupuje niż sprzedaje. W najgorszym pod tym względem roku 1996 przewaga importu żywności nad eksportem wynosiła prawie 1,3 mld USD. W ubiegłym roku ujemne saldo w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi wyniosło 376 mln USD (w II półroczu eksport żywności z Polski był nawet większy niż jej import).

Wielkość polskiego eksportu żywności wynosi w ostatnich kilku latach 2,6-3,0 mld USD, co stanowi około 7,5 proc. naszego eksportu ogółem. Udział importu produktów rolno-spożywczych jest mniejszy i wynosi około 7 proc. (choć globalna wartość tego importu jest większa). Udział ujemnego salda w handlu żywnością, w całości ujemnego salda w handlu zagranicznym kraju, waha się w granicach 3-5 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2641

Spis treści

Listy

Zamów abonament