Gdy orężem jest faktura
Gdy orężem jest faktura
ŁUKASZ KOZŁOWSKI
Przedsiębiorca najczęściej występuje do sądu przeciwko dłużnikowi ze zwykłą fakturą VAT. Czy można ją uznać za wymagany przez przepisy "zaakceptowany przez dłużnika rachunek"?
Proces cywilny w sprawach dotyczących osób zajmujących się profesjonalnie działalnością gospodarczą powinien być szybki, odformalizowany, tani i prowadzić do pewnych, a więc łatwych i możliwych do przewidzenia rozstrzygnięć. Te właściwości powinny cechować postępowania odrębne w sprawach gospodarczych, tj. nakazowe i upominawcze. Dzięki nim szybko i tanio powinno się uzyskiwać rozstrzygnięcie, czyli nakaz zapłaty, ułatwiające zaspokojenie roszczeń.
Czy regulacja tych postępowań, zwłaszcza w świetle zmian w nich przeprowadzonych przez ustawę z 24 maja 2000 r. (Dz. U. nr 48, poz. 554), uwzględnia podstawowe cechy i cele obrotu gospodarczego?
Bez zamrażania środków
Dla przedsiębiorcy dochodzącego swoich roszczeń w procesie cywilnym daleko korzystniejsze jest uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym niż upominawczym. W postępowaniu nakazowym nakaz zapłaty z chwilą jego wydania jest tytułem zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Przymiotu tego nie ma nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Przede wszystkim chodzi jednak o różnicę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta