Jak i kiedy się odwołać; Upór i cierpliwość popłaca
- Gdy decyzja urzędu skarbowego wydaje się niesłuszna: Jak i kiedy się odwołać
- Od niesłusznej decyzji zawsze warto się odwołać: Upór i cierpliwość popłaca Gdy decyzja urzędu skarbowego wydaje się niesłuszna
Jak i kiedy się odwołać
Do firmy przyszły na kontrolę dwie miłe panie z urzędu skarbowego. Przeglądały papiery, trochę pytały. Nie odmówiły kawy i ciastek. Potem życie nabrało tempa. Protokół kontroli, zawiadomienie o wszczęciu postępowania i decyzja urzędu skarbowego. Okazało się, że dwa lata wstecz pewne wydatki niepotrzebnie znalazły się w kosztach, wyliczony dochód do opodatkowania okazał się za niski. Teraz trzeba płacić zaległy podatek, i to z odsetkami. Odwoływać się czy nie?
Regulacje dotyczące odwołań zawarte są generalnie w rozdziale 15 działu IV ordynacji podatkowej (art. 220-235). Od decyzji urzędu skarbowego można się odwołać do izby skarbowej. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Odwołanie do izby wnosi się za pośrednictwem urzędu skarbowego, który wydał decyzję. Należy to uczynić w ciągu 14 dni od dnia, w którym została ona doręczona. Na odwołaniu trzeba nakleić znaczek opłaty skarbowej za 5 zł.
W urzędzie skarbowym
Inaczej niż
...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta