Co zmienić w zamówieniach
Propozycje naszych czytelników
Co zmienić w zamówieniach publicznych
O ile eksperci uczestniczący w redakcyjnej dyskusji o systemie zamówień publicznych uważali, że wprowadzone w końcu ubiegłego roku i początku bieżącego zmiany do ustawy o zamówieniach publicznych i aktów wykonawczych do niej są krokiem w dobrym kierunku, o tyle nasi czytelnicy, uczestnicy postępowań i zamawiający poprawy nieomal nie dostrzegają. Ich zdaniem system nadal jest korupcjogenny, a na dodatek bardzo kosztowny.
Oto kilka wypowiedzi dotyczących zamówień publicznych. W większości nasi czytelnicy narzekają nie tyle na złe przepisy, ile na ich naciąganie i na naganne zwyczaje towarzyszące przetargom.
Przegrywamy warunkami kredytowania
Reprezentuję nieduże, lecz prężne przedsiębiorstwo budowlane działające nad morzem. Znaczące przetargi publiczne ze względu na wymagania i warunki określone w specyfikacjach w prawie wszystkich gminach w regionie (z wyjątkiem Słupska) wygrywają duże firmy z centrum kraju, proponujące kilkuletnie kredytowanie budowy. Miejscowe firmy padają lub pracują jako podwykonawcy za ok. 70 proc. ceny przetargowej. W efekcie bez kosztów pracy zysk (30 proc. ze środków budżetowych) uzyskują duże firmy, które wygrywają postępowania.
Podobnie było z przetargiem, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta