Nowe inwestycje i zainteresowanie obligacjami
Nowe inwestycje i zainteresowanie obligacjami
JOZEF KOVALOVSKY, JAKUB DVORAK
W dyskusjach o wzroście kursu złotego podkreślano często, że to wzmocnienie dotyczy nie tylko polskiej waluty, ale także czeskiej korony i węgierskiego forinta. Choć wspólną przyczyną wzrostu kursów tych walut w długim terminie jest bliskie członkostwo Czech, Polski i Węgier w Unii Europejskiej, to korona i forint wzmacniają się także z innych powodów.
Niektórzy czescy biznesmeni nazywają koronę czeskim Rocky, od bohatera znanego amerykańskiego filmu. Jest w tym odrobina podziwu. Kilka lat temu perspektywy korony nie były zbyt obiecujące. Większość ekonomistów przewidywała jej osłabienie z 37 do aż 40 lub 42 koron za euro. Podstawą znacznego wzmocnienia korony było ożywienie wzrostu gospodarczego i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Oprócz dopływu rzeczywistego kapitału do dalszego umocnienia korony przyczynił się sam rynek, który oczekiwał wpływów ze sprzedaży majątku skarbu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta