Wypowiedzi i przemilczenia
Wypowiedzi i przemilczenia
DARIUSZ FILAR
Trwające ponad tydzień milczenie prof. Grzegorza Kołodki miało w stosunku do rynku walutowego moc dobitnej interwencji słownej. Sprawiło ono, że z polskimi papierami skarbowymi rozstał się najbardziej nerwowy miliard dolarów, a w konsekwencji kursy złotego wobec dolara i euro osłabły po około 4 proc. (faktyczne osłabienie wobec euro było większe, ale nadwyżka ponad 4 proc. wynikała z relacji wzajemnych euro i dolara, a nie z gier walutowych w Polsce).
Milczenie ministra finansów skłonny byłem uważać za obarczone sporym ryzykiem (nigdy nie wiadomo, jaka część inwestorów i w jakim stopniu zareaguje ucieczką na stan niepewności), ale okazało się, że prawidłowo ocenił on odporność psychiczną rynków - poza wspomnianym wyżej miliardem dolarów innych uciekinierów nie było. Wydaje się zresztą, że po pierwszych emocjach spowodowanych rezygnacją z ministerialnego stanowiska przez prof. Marka Belkę i w miarę przedłużania się milczenia prof. Grzegorza Kołodki, inwestorzy coraz lepiej uświadamiali sobie brak istotnych podobieństw między dzisiejszą Polską i Meksykiem z 1994 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta