Genetyczna dyskryminacja
Genetyczna dyskryminacja
- Dr Paweł Łuków, etyk, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
- Iwona Ochocka, dyrektor ds. obsługi klienta, Amplico Life SA W naszym DNA jest zakodowany nie tylko kolor oczu czy grupa krwi. Już dziś można ocenić ryzyko pewnych chorób, a w przyszłości - predyspozycje do określonego zawodu.
Wyobraźmy sobie, że szukamy pracy. Po rutynowych pytaniach przyszły pracodawca wysyła nas na badania lekarskie. Niestety, posadę dostaje kto inny, bo u nas wykryto wadę genetyczną, która może spowodować chorobę serca. A komu potrzebny pracownik na zwolnieniach? Osoba, którą los wyposażył w geny grożące rakiem piersi czy cukrzycą, może się też spodziewać wyższych składek lub wręcz odmowy ubezpieczenia.
Powyższe sytuacje to jeszcze przyszłość, choć coraz bardziej realna. Naukowcy zidentyfikowali już wiele wad (lub inaczej mutacji) w genach, które mogą prowadzić do określonych chorób. W wielu wypadkach odziedziczenie wadliwego genu jest jednoznaczne z pojawieniem się objawów. Czasami testy mogą umożliwić wczesne leczenie. Mogą też wykryć groźne zmiany w genach rodziców przyszłego dziecka. Można ich wówczas uprzedzić o ryzyku urodzenia chorego potomka. A czasami, dzięki zapłodnieniu in vitro, udaje się oszukać przeznaczenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta