Zmiana ordynacji samorządowej
Zmiana ordynacji samorządowej
Przy okazji nowelizacji ordynacji samorządowej posłowie dokonali dwóch istotnych zmian w innych ustawach. Do ordynacji wyborczej do Sejmu wprowadzili jako metodę przeliczania głosów na mandaty system d'Hondta zamiast obowiązującej dotychczas reguły St. Lague. W ustawie o partiach politycznych przesądzili natomiast, że w razie odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego partii za 2001 r. nie utraci ona na 3 lata całej subwencji z budżetu, lecz tylko 10 proc. subwencji przypadającej na 2003 r.
W wyborach w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców głosy będą przeliczane na mandaty według metody d'Hondta - postanowił Sejm, nowelizując samorządową ordynację wyborczą. Oprócz tej istotnej politycznie regulacji do ordynacji wprowadzono dwa bloki przepisów dotyczące tworzenia komitetów oraz finansowania kampanii wyborczej.
W dodanym do ordynacji nowym rozdziale 10 uregulowano warunki tworzenia komitetów wyborczych oraz procedurę zawiadamiania o ich utworzeniu organów wyborczych. Prawo zgłaszania kandydatów na radnych przysługuje wyłącznie komitetom wyborczym. Komitety wyborcze mogą być tworzone przez: partie polityczne i koalicje partii politycznych; stowarzyszenia i organizacje społeczne;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta