Kosztowne imperium
Kosztowne imperium
WISŁA SURAŻSKA
Nowa konstytucja dla Warszawy przewiduje rozwiązanie jedenastu gmin wchodzących w jej skład. W ich miejsce ma powstać jedna gmina gigant licząca ponad 1,6 miliona mieszkańców. Gminy warszawskie złożyły skargę w Trybunale Konstytucyjnym o naruszenie ich praw.
Gminy nie można rozwiązać bez zgody jej mieszkańców. Poważne podejście do praw społeczności samorządowych wymagałoby przeprowadzenia w każdej referendum. W Białołęce, Rembertowie i Ursynowie referendum przeprowadzono przy okazji wyborów prezydenckich w październiku 2000 r. W każdej z tych gmin od 80 do 90 procent mieszkańców wypowiedziało się przeciw ich rozwiązaniu. W pozostałych, z wyjątkiem gminy Centrum, przeprowadzono konsultacje i badania opinii. Wszystkie wykazały poparcie dla zachowania samorządowej odrębności.
Ustawodawca zlecił badanie opinii na populacji całego stołecznego miasta. Uzyskał wynik pozytywny dla nowej konstytucji. Miasto stołeczne nie jest jednak gminą, tylko związkiem gmin, a dwie trzecie jego mieszkańców mieszka w gminie Centrum, gdzie samorząd jest najbardziej niepopularny. Czy wynik takich konsultacji upoważnia ustawodawcę do rozwiązania pozostałych dziesięciu gmin, tzw. wianuszka? O tym zadecyduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta