Wyspa przyrody i paradoksów
- Informacje praktyczne Wyspa przyrody i paradoksów
O strategicznym niegdyś położeniu Korsyki przypominają opuszczone wieże obserwacyjne - dziś najlepsze miejsca widokowe dla turystów
MONIKA ROGOZIŃSKA
TEKST I ZDJĘCIE
Tę atrakcyjną dla turystów wyspę reklamuje się jako "antyriwierę". Dawna bieda stała się dobrodziejstwem - trzecia część krainy jest parkiem narodowym. Brak przemysłu sprawił, że wody słyną z przejrzystości. Zmęczona cywilizacją Europa dojrzała do zachwytu nad surowym, dzikim pięknem Korsyki.
Trudna historia też procentuje na wspak. Przyciąga miejsce urodzenia Napoleona Bonaparte - zdrajcy, którego pomniki tubylcy wrzucali do morza. Być może tu przyszedł na świat Krzysztof Kolumb, obywatel Genui - przecież Genua bezwzględnie panowała nad Korsyką sześć stuleci. Arabowie przez kilka wieków atakowali wyspę i uprowadzali niewolników - dziś, kiedy jest częścią Francji, powiewa nad nią flaga z głową Maura.
Nielubiany, sprzedawany
Korsyka wyrasta z Morza Śródziemnego górami nieco wyższymi niż Tatry. Od wybrzeża Włoch dzieli ją 90 km, Francji - 170, Sardynia leży 12 km na południe. Wyspa ma 183 km długości i 85 szerokości.
Człowiek zamieszkał tu dawno. Najstarsze odnalezione
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta