Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypustki korupcji

02 sierpnia 2002 | Publicystyka, Opinie | EM

Nie pomogą instytucje kontrolne, jeśli nie zostaną ograniczone sytuacje sprzyjające patologiom

Wypustki korupcji

Korupcja to bardzo dziwne zjawisko. Choć poświęcono jej liczne przepisy, od konstytucji poczynając, w aktach prawnych słowo to nie jest używane. Choć wszyscy są przeciw, to ktoś przecież daje i ktoś bierze. Choć walczą z nią politycy, działacze, dziennikarze, organizacje pozarządowe, fundacje i zespoły, odbywają się konferencje, narady, powstają opracowania, wskazania, to korupcja rozkwita jak dobrze uprawiona łąka w maju. I im bardziej ta walka nabiera wigoru, tym korupcja ma się lepiej.

Korupcja ma różne oblicza i różne wywołuje skutki. Księdza, etyka, intelektualistę i artystę pewnie będzie interesował wymiar moralny. Psucie obyczaju i psucie ludzi. Rozpowszechnianie się złych przykładów, nagradzanie nieuczciwych, gnicie tkanki społecznej.

Oblicza korupcji

Korupcja to najpowszechniej bodaj występująca i niemal bezkarna forma łamania prawa. W ubiegłym roku według statystyk policyjnych w Polsce za łapówkarstwo zatrzymano 101 osób. Tylko sto jeden! W ubiegłych latach o połowę mniej. Widać, jak bardzo prawo jest bezsilne, a ta bezsilność psuje państwo w jego najważniejszej funkcji. Obniża standardy życia publicznego. Jeszcze gorzej, że sam proces stanowienia prawa, czyli uchwalanie ustaw, też nie jest wolny od zdarzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2686

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament