Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorzka wolność

02 sierpnia 2002 | Sport | SS

Futbol - prawo Bosmana w Polsce Rezerwowa armia bezrobotnych piłkarzy

Gorzka wolność

Maciejowi Murawskiemu skończył się kontrakt i pieniędzmi, jakie dostał z Arminii Bielefeld, nie musiał dzielić się ze swoim poprzednim klubem. Polscy piłkarze mogą iść do każdego klubu, jaki sobie wybiorą, pod warunkiem, że ich tam będę chcieli. Prawo Bosmana dotarło do Polski.

15 grudnia 1995 roku w futbolu wybuchła burza. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał za bezprawne jakiekolwiek ograniczenia w zatrudnianiu piłkarzy, będących mieszkańcami krajów Unii Europejskiej. Doszło do tego w wyniku procesu, do jakiego doprowadził mało znany belgijski piłkarz Jean-Marc Bosman. Miał dość sytuacji, w których zmuszano go do grania w takich klubach, które odpowiadały jego pracodawcy, a nie tam, gdzie on sam by chciał. Przez sześć lat walczył o swoje prawa.

W czerwcu 1995 roku sąd uznał roszczenia piłkarza, przyznając mu odszkodowanie w wysokości 1 200 000 dolarów. Jego adwokat Carl-Otto Lenz doprowadził do orzeczenia, że europejski system transferowy jest zgodnie z prawem obowiązującym w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2686

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament