Kiedy są przychodem, a kiedy kosztem?; Rozliczenie kosztów nocleu
- Zaliczki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - Kiedy są przychodem, a kiedy kosztem?
- Delegacja służbowa - Rozliczenie kosztów noclegu
Zaliczki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Kiedy są przychodem, a kiedy kosztem?
Pobranie przedpłaty (zaliczki) przed wykonaniem umowy - zrealizowaniem dostawy, wykonaniem usługi w praktyce obrotu gospodarczego zdarza się często. Jednak w takiej sytuacji zarówno sprzedawca, jak i nabywca stają nieraz przed dylematem, jak zdarzenie to ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
O ile dla podatku VAT istotne jest, czy zaliczka na poczet zakupu towarów i usług wynosi 50 proc. wartości transakcji, czy jest niższa od tej kwoty, o tyle dla podatku dochodowego jej wysokość nie gra roli. I choć sprzedawca, wystawiając fakturę na zaliczkę przekraczającą 50 proc., uzyska obrót w rozumieniu ustawy o VAT, nie powstanie u niego przychód w rozumieniu podatku dochodowego. Również nabywca, choć zapłacił zaliczkę i otrzymał fakturę potwierdzającą poniesienie wydatku, nie może go zaksięgować w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Nie ma dostawy, nie ma przychodu
Otóż w świetle art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta