Opodatkowanie przedpłat; Kiedy trzy lata, a kiedy lat pięć; Podatnik ma prawo do korekty; Jak ją odliczyć od podatku; Kto przestaje używać, utraci ulgę
- Wbrew intencjom ustawodawcy nowelizacja niczego nie zmieniła - Opodatkowanie przedpłat
- Przedawnienie prawa do wymiaru sankcji w VAT - Kiedy trzy lata, a kiedy lat pięć
- "Spalona" faktura - Podatnik ma prawo do korekty
- Ulga uczniowska - Jak ją odliczyć od podatku
- Kasy rejestrujące - Kto przestaje używać, utraci ulgę
Wbrew intencjom ustawodawcy nowelizacja niczego nie zmieniła
Opodatkowanie przedpłat
Do momentu uchwalenia ostatniej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych kwestia momentu powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą regulowana była w sposób szczątkowy. Zasadnicza regulacja zawarta była w art. 12 ust. 1, ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updp). Zgodnie z tymi przepisami, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, a także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Z przychodów jednak wyłączone zostały pobrane wpłaty i należności zarachowane na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. A zatem wyłączone zostały przedpłaty, które są głównym tematem tego artykułu.
Według ministerstwa
Moment powstania przychodu związanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta