Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym: kontrola poziomu nauczania czy dyskryminacja prywatnych uczelni
- JAN WOJTYŁA: Wygrywa jakość
- KRZYSZTOF PAWŁOWSKI: Psucie prawa Wygrywa jakość
JAN WOJTYŁA
Idea społeczeństwa opartego na wiedzy coraz silniej zakorzenia się w świadomości społecznej. Dramat bezrobocia wynika w dużej mierze z niedostosowania kwalifikacji do potrzeb rynku pracy. W dokumentach Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA) zwraca się uwagę na kluczową kwestię jakości kształcenia. Edukacja będzie zawsze miała charakter inwestycji społecznej i ustalanie jej podstawowych standardów, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne szkolnictwa wyższego, musi podlegać kontroli państwa.
Atomizacja szkolnictwa wyższego w Polsce
Fenomenem charakterystycznym dla przemian społecznych w Polsce jest ogromne zainteresowanie zdobyciem dyplomu szkoły wyższej. Uczelniom akademickim ograniczonym formalnie i materialnie, mimo możliwości kadrowych, a także istnienia odpowiedniej infrastruktury technicznej i bibliotecznej, praktycznie uniemożliwiano rozszerzanie działalności dydaktycznej. Jednocześnie rozpoczął się żywiołowy proces tworzenia niepublicznych szkół wyższych, które działają na zasadach komercyjnych.
Obecnie działa już 240 nowych niepublicznych szkół wyższych, a około 50 ubiega się o zezwolenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta