Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

24 stycznia 1995 | Gazeta | AW

Do redakcji

List otwarty do polskiego społeczeństwa

W czasie, gdy trwają obchody 50-lecia wyzwolenia Auschwitz, powracamy do Polski, aby zaprotestować przeciwko chrystianizacji obozu Auschwitz.

Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni sprawą kościoła w Brzezince. Kościół -- nad dachu którego oraz na przyległym do niego dziedzińcu stoją duże krzyże -- jest wyraźnie oznaczony na mapach Auschwitz-Birkenau jako "nowa siedziba komendanta", miejsce, w którym -- jak oficjalnie podaje Muzeum Oświęcimskie -- odbywały się egzekucje żydowskich więźniarek. Jest to jedyny budynek, który pozostał z siedziby hitlerowskiego dowództwa.

Niektórzy twierdzą, że skoro kościół położony jest poza kolczastym drutem, nie znajduje się na terenie obozu. Nonsens! Ponieważ hitlerowcy czuli odrazę do Żydów i nie chcieli być "zarażeni" żyjąc wśród nich, nie chcieli też żyć dokładnie nad nimi. W istocie rzeczy mieszkali kilka stóp poza kolczastym drutem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 384

Spis treści
Zamów abonament