Prywatyzacja kopalni piasku w Osiecznicy
Prywatyzacja kopalni piasku w Osiecznicy
Najpóźniej ostatniego stycznia br. minister przekształceń własnościowych powinien podpisać umowę sprzedaży większościowego pakietu udziałów w kopalni piasku w Osiecznicy. Wiadomo już, że inwestorem strategicznym kopalni zostanie niemiecka firma Quarzwerke. Umowa sprzedaży została już parafowana przez nią oraz przez firmę Management Focus (doradcę MPW ds. prywatyzacji Osiecznicy) . Podobnego zakupu Quarzwerke dokonała w Czechach, gdzie jest większościowym udziałowcem tamtejszej kopalni piasku. Drugim kontrahentem, z którym MPW prowadziło rozmowy w tej sprawie, jest konsorcjum pięciu polskich firm.
Złoże piasku eksploatowanego w Osiecznicy jest jedynym w Polsce, o niewielkiej zawartości żelaza wymaganej do produkcji białego szkła i kryształów -- mówi przewodniczący rady nadzorczej Ireny SA, profesor Marek Grochowski. -- Kopalnia nie powinna znaleźć się w rękach obcego kapitału, który może stać się monopolistą produkującym najlepszy w Polsce piasek szklarski. Podsekretarz stanu w MPW, Leszek Juchniewicz stwierdził, że niektórzy fachowcy z branży szklarskiej nie podzielają tej opinii. Tak przynajmniej można było ocenić ich stanowisko na spotkaniu w MPW, które odbyło 20 grudnia 1994 r. Poza tym, zdaniem ministra Juchniewicza, obawa dotycząca zmonopolizowania złoża piasku w Osiecznicy istnieje również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta