Jak się sprawdza wiedzę magistra
Jak się sprawdza wiedzę magistra
TADEUSZ WOJCIECHOWSKI
Jakość studiów wyższych jest ostatnio przedmiotem nieustannej troski "korpusu profesorskiego", Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej, której zadanie to m. in. sprawdzanie sprawności organizacyjnej, bazy materialnej, kwalifikacji kadry i - przede wszystkim - poziomu nauczania w szkołach wyższych. Wiadomo, że na wysoką jakość studiów składa się wiele czynników - poczynając od dobrych programów i dobrych wykładowców, a kończąc na zasobnych bibliotekach i wyposażeniu uczelni w dostateczną liczbę komputerów.
O ile jednak dwie ostatnie pozycje dają się porównywać, o tyle dwie pierwsze (i wiele innych) są na takie porównania dość odporne. Niemal każdy program można skrytykować lub pochwalić. Ocena wykładowcy jest jeszcze trudniejsza. Wielu znakomitych uczonych mądrze i dobrze pisze, ale źle wykłada. Wielu dobrze wykłada, ale ich dorobek naukowy jest więcej niż skromny.
Magisterskie plagiaty
Przeciętne magisterskie 4,5- lub 5-letnie studia humanistyczne (w tym ekonomiczne) wymagają zaliczenia ok. 50 egzaminów, napisania pracy dyplomowej i zdania egzaminu dyplomowego. Na studiach zawodowych -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta