Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacja - i co dalej

27 listopada 2002 | Prawo | AB

Przyszłoroczne podatki

Dotacja - i co dalej

Niektórzy przedsiębiorcy mają szansę uzyskać częściowy zwrot nakładów poczynionych na różne inwestycje. Umożliwiają im to programy przedakcesyjne. Zapewne liczba tych programów jak i skala zwrotów będą się zwiększać. Zobaczmy, jak otrzymanie dotacji wpłynie na rozliczenia podatkowe.

Korzystanie z programów i otrzymywanie zwrotów nie będą dla przedsiębiorców obojętne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf), mimo że zgodnie z jej art. 21 ust. 1 pkt 46 otrzymane kwoty są i będą w przyszłym roku wolne od podatku.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 updf przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem, albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których - zgodnie z art. 22a-22o updf - dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 45 updf stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o updf, od tej części ich wartości, która odpowiada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2784

Spis treści
Zamów abonament