Bezładne wprowadzanie ładu korporacyjnego
Bezładne wprowadzanie ładu korporacyjnego
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR BODYŁ SZYMALA
Wdrażanie zasad ładu korporacyjnego na polskim rynku publicznym jest świetnym przykładem na to, że nie miał racji Thomas Hobbes, głosząc, iż "cel uświęca środki", lecz Antoine de Saint-Exupery, który dodawał: "Tak, ale tylko wówczas, gdy środki nie są z tym celem sprzeczne".
Pierwsze kodyfikacje zasad ładu korporacyjnego (pozaustawowe normy wyznaczające relacje między organami spółki, a także między akcjonariuszami i spółką) na rozwiniętych rynkach kapitałowych zaczęły pojawiać się na początku lat 90. U nas Komitet Dobrych Praktyk, pracujący pod przewodnictwem prof. G. Domańskiego, ustalił "Dobre praktyki w spółkach publicznych w roku 2002". Ich depozytariuszem jest Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Obecnie trwa już proces implementacji na polskim rynku regulowanym zasad corporate governance, tj. zasad ładu korporacyjnego, co powinno doprowadzić do nadania im statusu norm prawa wewnątrzkorporacyjnego, a nie tylko nieskodyfikowanych "dobrych obyczajów", o których wspomina m.in. art. 422 § 1 kodeksu spółek handlowych . Jednak proces wprowadzania ich w życie może doprowadzić do - wymuszonego przez samą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta