Prawne otoczenie kościelnych instytucji
Prawne otoczenie kościelnych instytucji
Przy okazji dyskusji nad finansową stroną działalności Radia Maryja warto przypomnieć prawne uwarunkowania funkcjonowania kościelnych instytucji.
Obok prawa wewnątrzkościelnego (kanonicznego), konkordatu, powszechnych aktów (jak kodeks cywilny) regulują ją jeszcze specyficzne przepisy ustaw wyznaniowych.
Nadawca społeczny
Radio Maryja korzysta ze statusu nadawcy społecznego. Oznacza to, że zwolnione jest z opłat koncesyjnych (ok. 7 mln zł), ale w zamian nie może nadawać reklam oraz audycji sponsorowanych (nigdy tego zresztą nie chciała robić). Nie może pobierać opłat za rozpowszechnianie i odbieranie swego programu. Musi też spełniać wiele obowiązków nałożonych przez ustawodawcę.
Jego program powinien "upowszechniać działalność wychowawczą i edukacyjną, działalność charytatywną, respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki, oraz zmierzać do ugruntowania tożsamości narodowej". Nie może też nadawać programów, które mogą szkodzić dzieciom i młodzieży. Gdyby nadawca społeczny łamał te warunki, jego status może zostać przez KRRiTV uchylony.
Nadawców społecznych jest na polskim rynku niewielu. KRRiTV przyznała taki status kilku diecezjalnym rozgłośniom lokalnym. Radio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta