Polskie prawo do partnerstwa
Polskie prawo do partnerstwa
RYS. PAWEŁ GAŁKA
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
JÓZEF OLEKSY
Widoczny jest już koniec negocjacji członkowskich pomiędzy Unią Europejską i państwami kandydującymi. Zostaną one uroczyście zamknięte na szczycie Rady Europejskiej w Kopenhadze 12 - 13 grudnia tego roku.
Z krótkim wahaniem, ale bez podejrzliwości przyjęliśmy decyzje Rady UE z 18 listopada o terminie rozszerzenia Unii 1 maja 2004 roku. Uwagę w Polsce absorbuje dziś przedstawione ostatnio oficjalne stanowisko Unii w sprawie rolnych i finansowych aspektów rozszerzenia.
Decyzje te wyznaczają ramy czasowe końcowego etapu naszej drogi do Unii Europejskiej, zapoczątkowanej 31 marca 1998 roku uroczystym otwarciem negocjacji akcesyjnych. Teraz finalizujemy rozmowy, zamykając ostatnie trzy rozdziały, mające największe praktyczne znaczenie dla naszego członkostwa. Finał każdego ważnego procesu skłania do pytań o wykorzystanie wszystkich możliwości. Zapewne i nas to nie omija. Zaostrza się krytycyzm i spór o bilans korzyści. Niektórzy podsycają zwątpienie.
Impas mamy za sobą
Cały proces akcesji przyniósł wiele doświadczeń i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta