Naprawa czy ochrona dłużnika
Naprawa czy ochrona dłużnika
JERZY SAWIŁOW
Nie podzielam apologetycznych wręcz ocen dotyczących instytucji postępowania naprawczego w kształcie nadanym przez projekt ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze.
Przede wszystkim grozę budzi brak sądowej kontroli warunków formalnych i materialnych na etapie wszczęcia postępowania naprawczego, skoro jego skutkiem jest zawieszenie egzekucji przeciwko dłużnikowi. Zgodnie bowiem z projektem postępowanie naprawcze zostaje uruchomione, gdy przedsiębiorca (określony w art. 491 ust. 1 i 2 projektu) łącznie złoży do sądu:
- oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego, którego essentialia negotii wymienia art. 22 ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2 projektu,
- plan naprawczy,
- dokumenty wyliczone w art. 23 ust. 1 projektu,
- pisemne oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym o prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu i załączonych dokumentach,
- ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu lokalnym i w jednym o zasięgu ogólnopolskim o złożeniu oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego, przy czym data ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest dniem wszczęcia postępowania.
Ograniczona rola sądu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta