Ma być taki, jakby go nie było
Podatki - Czas na zmiany
System podatkowy nie powinien być nastawiony na korygowanie tempa wzrostu gospodarczego
Ma być taki, jakby go nie było
Systemu podatkowego nie powinno się traktować jako sposobu oddziaływania na tempo wzrostu gospodarczego; powinien być neutralny - zgodnie sądzą ekonomiści. Za optymalny dla rozwoju ekonomicznego uważają taki system, w którym dominująca rola przypada podatkom pośrednim, a podatki dochodowe są niskie, mają tylko jedną stawkę i nie ma w nich żadnych ulg i preferencji. Nadto taki system musi być jasny, spójny i stabilny.
Niemal w każdym sondażu przedsiębiorcy podkreślą, że główną barierą rozwoju działalności gospodarczej są dla nich wysokie podatki i koszty pracy. W ubiegłorocznej ankiecie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową takiej odpowiedzi udzieliło 93 proc. uczestniczących w niej przedsiębiorców. Uznali to za problem istotniejszy niż trudności z finansowaniem inwestycji i poziom stóp procentowych.
Relacja wpływów podatkowych do wartości produktu krajowego brutto w Polsce spadła od 1996 r. do 2001 r. z 22 proc. do 16,5 proc.W tym samym czasie zwiększyła się rola podatków pośrednich, zmalała zaś - podatków bezpośrednich. Zdaniem ekonomistów taka zmiana struktury wpływów podatkowych powinna sprzyjać wzrostowi PKB. Polski system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta