Szybki efekt
Szybki efekt
KOMENTARZ: Rynek pracodawcy, rynek pracownika
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Odbieranie świadczeń pracownikom to coraz częstszy sposób ograniczania kosztów administracyjnych. Nie ma bezpłatnej prasy, ograniczane są rozmowy telefoniczne i wydatki na paliwo do samochodów służbowych. Następuje zmiana lokalizacji firm lub podejmowane są próby renegocjacji czynszów wynajmowanych biur. Likwidowane są nadgodziny.
- Próby oszczędzania wokół pracowników zazwyczaj nie dają oczekiwanych efektów - uważa Krzysztof Pniewski, konsultant w zakresie zarządzania kosztami, dyrektor grupy rozwiązań finansowych, Andersen Business Consulting. - Odbieranie świadczeń powoduje, że spada morale wśród pracowników. Ludzie czują się pokrzywdzeni, zaczynają komentować decyzje władz przedsiębiorstwa i spada ich efektywność. W praktyce więc oszczędności są często kompensowane spadkiem efektywności pracy - dodaje.
Bez szczepień i basenu
W Narodowym Banku Polskim zrezygnowano z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i dofinansowania obiadów. Allianz Polska postanowił odebrać pracownikom centrali bezpłatne karnety na basen oraz kupony obiadowe wartości 150 złotych miesięcznie. - Każdy departament w towarzystwach naszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta