Bieda dziedziczna
Bieda dziedziczna
Komentarz: Trwałość nierówności
ELIZA OLCZYK
Polacy, którzy w przyszłości wyjadą do pracy w Unii Europejskiej, to przede wszystkim dzieci z rodzin zamożnych. Ich rówieśnicy z małych miasteczek i wsi, z rodzin biednych skazani są raczej na bardziej przyziemne zajęcia.
Pokolenie lat 80. jest pierwszym, w którym będziemy mogli prześledzić proces dziedziczenia statusu społecznego - uważają socjologowie. Już teraz widać, że rodzice nie dążą do tego, aby dzieci były lepiej wykształcone niż oni sami, a przenoszenie poziomu kwalifikacji z jednego pokolenia na drugie przesądza zarazem o przenoszeniu ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Syndrom ubóstwa
W co drugiej rodzinie mającej na utrzymaniu dzieci do 18. roku życia przynajmniej jedno z rodziców jest bezrobotne lub bierne zawodowo - wynika z tegorocznych badań Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem obecność w gospodarstwie domowym osoby bezrobotnej zwiększa trzykrotnie ryzyko popadnięcia całej rodziny w ubóstwo. Jedynie 13 procent rodzin, w których oboje rodzice pracują, jest zagrożonych ubóstwem, podczas gdy wśród rodzin z jednym bezrobotnym zagrożonych ubóstwem jest aż 36 procent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta