Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia ukryta pod gruzami

27 grudnia 2002 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Polscy archeolodzy odkopują starożytne miasto Hippos nad Jeziorem Galilejskim. Budowle z pierwszych wieków chrześcijaństwa

Historia ukryta pod gruzami

KRZYSZTOF KOWALSKI

Kataklizm nastąpił w roku 749 naszej ery, dziś już nie wiadomo, w jakiej porze roku i dnia. Wiadomo jednak, że runęły budynki mieszkalne, gruz zawalił wąskie uliczki, zapadła się nawa kościoła, a belki stropu i poszycie dachu świątyni zasypały przylegającą do niej tłocznię wina. Miasto Hippos przestało istnieć. Dla jego mieszkańców nastąpił prawdziwy koniec świata.

Misją archeologiczną w Hippos kieruje ze strony izraelskiej profesor Arthur Segal z Uniwersytetu w Hajfie, ze strony polskiej dr hab. Jolanta Młynarczyk z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz dr Mariusz Burdajewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie. W nadchodzącym roku badania będą kontynuowane.

Gdy w roku 70 n.e. po powstaniu przeciw rzymskiemu panowaniu Jerozolima została zburzona, żydowski historyk Józef Flawiusz napisał: "Gdyby się tam przybysz jaki zjawił, a w koło rozejrzał, aniby nawet przypuścił, że stało tam miasto przez ludzi zamieszkałe". I tak właśnie było z miastem Hippos - przez następnych dwanaście stuleci nikt nie przypuszczał, że niegdyś mieszkali, pracowali, modlili się w tym miejscu ludzie. Dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki podróżnik G....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2808

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament