Historia ukryta pod gruzami
Historia ukryta pod gruzami
KRZYSZTOF KOWALSKI
Kataklizm nastąpił w roku 749 naszej ery, dziś już nie wiadomo, w jakiej porze roku i dnia. Wiadomo jednak, że runęły budynki mieszkalne, gruz zawalił wąskie uliczki, zapadła się nawa kościoła, a belki stropu i poszycie dachu świątyni zasypały przylegającą do niej tłocznię wina. Miasto Hippos przestało istnieć. Dla jego mieszkańców nastąpił prawdziwy koniec świata.
Misją archeologiczną w Hippos kieruje ze strony izraelskiej profesor Arthur Segal z Uniwersytetu w Hajfie, ze strony polskiej dr hab. Jolanta Młynarczyk z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz dr Mariusz Burdajewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie. W nadchodzącym roku badania będą kontynuowane.
Gdy w roku 70 n.e. po powstaniu przeciw rzymskiemu panowaniu Jerozolima została zburzona, żydowski historyk Józef Flawiusz napisał: "Gdyby się tam przybysz jaki zjawił, a w koło rozejrzał, aniby nawet przypuścił, że stało tam miasto przez ludzi zamieszkałe". I tak właśnie było z miastem Hippos - przez następnych dwanaście stuleci nikt nie przypuszczał, że niegdyś mieszkali, pracowali, modlili się w tym miejscu ludzie. Dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki podróżnik G....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta