Tajemnice Qumran
Tajemnice Qumran
(c) ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Zdzisław J. Kapera, ur. 1942 r. Wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Archeolog, biblista i orientalista. Kieruje biblioteką Instytutu Filologii Orientalnej UJ. Wieloletni członek Komisji Orientalistycznej PAN, Oddział w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Redaktor i wydawca czasopism "The Qumran Chronicle", "The Polish Journal of Biblical Research" i "The Enigma Bulletin".
Rz: Nie tak dawno minęło 50 lat od spektakularnego odkrycia zwojów znad Morza Martwego - o czym pan pisał. Proszę przypomnieć, dlaczego było ono takim ewenementem?
ZDZISŁAW J. KAPERA: Starożytne rękopisy żydowskie odkryte w dzbanach na Pustyni Judzkiej w sąsiedztwie Chibert Qumran niedaleko Jerycha, sporządzone zostały w językach hebrajskim, aramejskim i (niektóre) w greckim. Pochodzą one z przełomu er, tj. są datowane od 250 r. przed Chrystusem do (mniej więcej) 68 r. po Chrystusie. Zwoje te odkryli w 11 grotach Beduini w latach 1946 - 56. Była to prawdziwa biblioteka żydowska, w tym kilkanaście dzieł zachowanych w całości oraz wiele fragmentów tekstów, a nawet poszczególne litery z niezachowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta