Potrzeba profilaktyki
Potrzeba profilaktyki
Prof. dr. hab. Zbigniew Jańczuk z Pomorskiej Akademii Medycznej
FOT. MACIEJ PIĄSTA
Panie profesorze, czy stan zębów Polaków polepsza się, czy wręcz przeciwnie?
Muszę niestety stwierdzić, że między 1987 a 1995 r., kiedy przeprowadzałem badania epidemiologiczne, stan uzębienia Polaków poprawił się niewiele. Poprawę widać było głównie wśród siedmiolatków, dzięki wprowadzeniu w 1993 r. zabiegów lakowania bruzd zębów szóstych. To owocuje do tej pory, gdyż lekarze i higienistki nauczyły się tej metody. Zabiegałem o to wówczas jako krajowy specjalista w dziedzinie stomatologii zachowawczej i dziecięcej. Natomiast nie poprawiła się higiena jamy ustnej Polaków. Próchnicę ma w Polsce 99 proc. populacji dorosłych, nieco mniej dzieci i młodzieży. Wysoka jest intensywność próchnicy.
Brakuje nam nawyku mycia zębów?
W 1987 r. i wcześniej na rynku rzeczywiście nie było zbyt wielu past i dobrych szczoteczek do zębów. Ale, jak wiemy, w latach 90. rynek był już nimi zasypany. Jednak sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta