Amerykańskie wymagania
Amerykańskie wymagania
MIKE ADLEM
Po wydarzeniach 11 września 2001 roku pranie brudnych pieniędzy i finansowanie organizacji terrorystycznych znalazły się w ścisłym kręgu zainteresowania rządów i prawodawców. Działania zmierzające do walki z tym procederem skupiły się przede wszystkim na instytucjach finansowych, które zdążyły już poznać zarówno wymagania prawne, jak podjęte inicjatywy.
Mimo to nałożone przez prawo licznych państw zobowiązanie instytucji do poznania własnych klientów i regularnego udziału w szkoleniach i seminariach na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy bywa wciąż odbierane jako zbędne utrudnienie działalności.
Nie tylko prawo krajowe
Dzieje się tak zwłaszcza w krajach Europy Środkowej, gdzie prawodawstwo dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na stosunkowo krótką historię. Ale nawet w Europie Zachodniej, gdzie te przepisy obowiązują od 10 lat (jeśli nie dłużej), organy nadzoru bankowego dopiero trzy czy cztery lata temu zaczęły sprawdzać, na ile instytucje finansowe je przestrzegają. Dopiero wówczas zaczęły też podejmować działania wobec tych instytucji, które tego nie robią należycie. W Europie Środkowej, gdzie regulacje sektora bankowego wciąż są na niedostatecznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta