Zdobywanie wiedzy o obowiązującym prawie zaczyna być już sztuką
Zdobywanie wiedzy o obowiązującym prawie zaczyna być już sztuką
MAREK SAFJAN
Pisałem już, że rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego przybierają bardzo różną postać i wbrew temu, co się niekiedy sądzi, podział na wyroki ustalające zgodność z konstytucją oraz wyroki ustalające niezgodność z konstytucją nie jest adekwatny do coraz bardziej złożonej rzeczywistości orzeczniczej.
Istnieją wszak rozstrzygnięcia wskazujące na niewłaściwość określonego w skardze czy pytaniu prawnym wzorca kontroli (przepis... nie jest niezgodny z...); wyroki interpretacyjne pozytywne (przepis rozumiany jako.. jest zgodny z...); wyroki interpretacyjne negatywne (przepis rozumiany jako... jest niezgodny z...); wyroki ustalające niezgodność z konstytucją pewnych tylko treści normatywnych badanej normy (przepis jest niezgodny z konstytucją w zakresie.... w jakim....; lub; "jest niezgodny w części, w której.....). Sytuację może komplikować fakt, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego (TK) mogą wreszcie dotyczyć aktów normatywnych już nieobowiązujących, które jednak nadal znajdują zastosowanie w odniesieniu do stanów z przeszłości (np. wyrok w sprawie P. 7/00 dotyczącej podatku akcyzowego).
Dość powszechne jest przekonanie, że chociaż każdy wyrok TK podlega oczywiście publikacji w odpowiednim dzienniku urzędowym, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta